CHILDTIME LEARNING CENTER

Chomutovická 1443/4
149 00 Praha 4
mob.: 603 812 145 en, cz
mob.: 603 470 541 cz, en
info@childtime.cz

POBOČKA VESTEC
Sportovní 456
252 50 Vestec, Praha-západ
mob.: 603 812 145 en, cz
mob.: 603 470 541 cz, en
info@childtime.cz

    

Bc. Aileen Vejmolová – teacher, owner

( certificates achieved )

Aileen sucessfully completed the study of Bachelor of Science in Psychology in the year 2000 at Southwestern University,Philippines. Because she chose to follow her destiny, she then moved to Prague,Czech Republic and joined her husband Martin in the year 2001.In the same year, she started teaching at secondary school for almost 3years. After her maternity leave,she started to work at the preschool and since then,she found out that her mission is to be with the children.Her love and passion with kids finally realized and therefore she opened her own preschool.

Bc. Marjorie Mojica – educator

Vyučuje ve školce angličtinu podle vlastní koncepce Montessori English for Children. Tyto kurzy založila před dvěma lety a propojila v nich svůj zájem o angličtinu, Montessori přístup k dětem a pedagogickou diagnostiku. V alternativních přístupech k výuce se neustále vzdělává  a je aktivní v projektech, které v oblasti vzdělávání pružně reagují na požadavky dnešní doby a mění prostředí a styl výuky tak, aby pro dítě učení bylo efektivní a dítě se učilo s radostí. Nejnověji se zasadila o rozšíření nabídky v oblasti základního vzdělání na Jižním Městě, když sehnala  prostory pro Základní školu Můj Projekt a podílela se na její propagaci.

Martina Mirvaldová – educator

Je maminka ročního chlapečka Daniela :) Vystudovala oděvní školu a studovala pedagogickou školu se zaměřením na předškolní pedagogiku. Ráda se věnuje dětem a příležitostně jezdí po republice s dětským koutkem. Je kreativní a nápaditá. Jejím mottem je vytvořit dětem prostředí, ve kterém mohou být sami sebou a podporovat jejich přirozenost. Každý z nás byl jednou dítětem :)

Dr. Martin Vejmola – manager

Martin successfully completed studies at Swiss university 'Universitat Teufen Schweiz "with the title" Doctor of Economy (Dr.rer.oec.) Most of his career, he had worked in tourism and vested his life in managerial position. In the recent years,he was sent to Britain and assigned as a manager of an employment agency. Upon returning back to Prague,he again focused in travel and tourism which deals inbound trips and at the same time,organizing conferences, seminars, incentive tourism, trips and other events tailored. He grew up in an international environment.